W 2025 r. przypada 100. rocznica śmierci Stefana Żeromskiego – jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy, duchowego autorytetu polskiej inteligencji, autora opowiadań, noweli, powieści i dramatów, które ukształtowały narodowe myślenie wielu pokoleń Polaków.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o ogromnym znaczeniu dorobku pisarza, oddając mu hołd, ustanowił rok 2025 Rokiem Stefana Żeromskiego.
Jest to doskonała okazja, aby poszukać śladów życia pisarza w miejscach, z którymi był związany m.in. w Kielcach, Warszawie, Nałęczowie, Zakopanem czy na Pomorzu.
W 1920 r. Stefan Żeromski wyznał w liście do pisarza Bernarda Chrzanowskiego: „Marzę jak o raju o jakimś dworku-willi nad morzem, gdyż tu w Warszawie chorowałem długo i ciężko na grypę hiszpańską, a właśnie nad morzem lekarze doradzają mi zamieszkać ze względu na serce i płuca”.
Wybór padł na rybacki domek w Orłowie, stojący przy plaży, niedaleko klifu i ujścia rzeki Kaczej.
Stefan Żeromski spędził w Gdyni-Orłowie rodzinne wakacje w 1920 r. Napisał tu opowieść „Sambor i Mestwin” o dwóch ogromnych bukach, które wypatrzył podczas spacerów w okolice Witomina. Wówczas już myślał o powstaniu „Wiatru od morza”, a nadmorskie eskapady miały mu w tym pomóc.
W odrestaurowanym Domku Żeromskiego, który jest dziś siedzibą Towarzystwa Przyjaciół Orłowa, można oglądać pamiątki związane z pisarzem i jego pobytem nad Bałtykiem. Znajduje się tam również kawiarnia serwująca pyszne domowe ciasta i desery, kawę, herbatę i inne napoje.
Dodatkowe informacje:
kol. Barbara Wrońska, tel. 505 047 364
kol. Andrzej Kuligowski, tel. 502 160 167